Pokud byste měli zájem přispívat do našeho školního časopisu "ŠKOLNÍK", zasílejte své příspěvky na email: skolnik.telc@gmail.com. Rádi vaše články či příspěvky zveřejníme.
Školník č.2 2015/2016 (pdf)
Školník č.1 2015/2016 (pdf)
Na naší škole časopis začal vycházet již před deseti lety – psali si jej sami žáci, učitelé sbírali vydařené žákovské práce, aby je pak sami pracně kompletovali.
Start naší redakce spadá do školního roku 2004/2005, kdy práce na školním časopisu nabrala zcela jiné rozměry. Byla vyhlášena anketa o název časopisu a vyhrál název Školník. Zájemci poté vytvořili žurnalistický kroužek, jehož členové se začali pravidelně scházet vždy jednou týdně v počítačové učebně. Možná právě práce s počítači nalákala mnoho zájemců. Mnozí ale časem zjistili, že práce žurnalisty není jen zábava u počítače, ale tvrdá dřina a další úkoly na volný čas, a brzy „odpadli“. Redakce se poté ustálila v počtu přibližně asi 12 lidí a dařilo se vydávat tak 5 čísel Školníka ročně.
Časopis začal nabývat na oblibě a popularitě.
Spolu s činností časopisu byly organizovány i doprovodné akce Barevné dny, Soutěž „Úleťák roku“, soutěže o výzdoby tříd,..
Školníkova redakce funguje 8. rokem. Letošní školní rok přijala redakce nové členy z řad sedmých ročníků. Je nás celkem 11 a scházíme se každé pondělí v 7.00hod. Časopis získal ustálenou podobu a nabyl na obsahu. Snažíme se být vtipní, zajímaví a aktuální. Časopis je ilustrován samotnými žáky v hodinách výtvarné výchovy, případně jsou dodány odpovídající žákovské práce či fotografie.
Časopis vychází jednou za dva měsíce a má zhruba dvacet stran. Náklad je okolo 30ti výtisků. Dnes už se prodají všechny a časopis je oblíben a čten i pedagogickým sborem.
Na našich pravidelných setkáních zpracováváme rozhovory, kvízy, píšeme recenze na nejrůznější akce, které se na škole udály. Pracujeme s diktafonem, používáme internet a textový editor.
Současná redakce má také doprovodné aktivity. Příjemným zpestřením se stalo jednou za 14 dní vysílání rádia Hey, o které se stará skupinka 6 energie plných žurnalistů. Moderátoři a žurnalisté v jedné osobě moderují i další akce: např. Den Země, vyhlašování nejrůznějších školních soutěží, mají na starost informace týkající se sběru papíru.
Při tvorbě rozhovorů schopnost oslovit cizího člověka, schopnost slušně komunikovat, bystře reagovat.
Za celou dobu našeho působení jsme setkávali s drtivou většinou příznivých reakcí, ale nechybí nám i ty méně milé zážitky. Dnes už víme, že i tyto zkušenosti k práci novináře patří a že se nesmíme nechat vyvést z míry.
Za redakci Mgr. Martin Remeš, vedoucí žurnalistického kroužku